Kudos Pinnacle 8 Frameless Quadrant Door Polished Silver 1000x1000mm
RRP £1395.59
inc. VAT £1674.71
£1395.59
inc. VAT £1674.71
In Stock: 1
Code: FB11032
MPN Code: P8FHQ100
- Lifetime guarantee from any manufacturing faults
- 8mm toughened safety glass
- 2000mm high
- Concealed fixings provide a streamlined and visually pleasing finish
- Level access entrance allows for an easy and unrestricted access into the enclosure
- Slimline profile with 20mm wall adjustment
- Lifeshield™ Glass Protection repels dirt and resists the build-up of unsightly limescale and soap deposits
- Crystal clear glass to glass seals
- Die cast rise and fall hinges
- Optional handle available if required
- All doors and side panels can be extended in 10mm increments with an extension post (to a maximum of 20mm/ 2 posts per fixed panel side only)
Product Description
The quadrant sliding shower enclosure from the Pinnacle 8 level access range is a stunning addition to any bathroom. With its frameless design, it creates a spacious and light-filled environment, optimizing both space and natural illumination. By removing the frame, this enclosure offers level access to the showering space, catering to the needs of multi-generational households seeking ease of use.
Crafted with meticulous attention to detail, all products in this range stand at 2000mm high and feature 8mm toughened safety glass throughout. The glass is further enhanced with a lifeshield protective coating, ensuring effortless cleaning and maintaining its pristine appearance.
Crafted with meticulous attention to detail, all products in this range stand at 2000mm high and feature 8mm toughened safety glass throughout. The glass is further enhanced with a lifeshield protective coating, ensuring effortless cleaning and maintaining its pristine appearance.
Specification
| Brand | Kudos |
|---|---|
| Range | Pinnacle 8 Frameless |
| Shower Door Type | Offset Quadrant Hinged Enclosures |
| Colour | Polished Silver |
| Width | 1000mm |
| Depth | 1000mm |
| Height | 2000mm |
| Adjustment | 965-985mm |
| Aperture | 730mm |
| Glass Thickness | 8mm Toughened Safety Glass |