MX Elements Shower Tray White 760x760mm
RRP £171.11
inc. VAT £205.33
£171.11
inc. VAT £205.33
In Stock: 42
Code: FB02740
MPN Code: SAY
Select Size
Optional Extras
- Designed for 90mm High Flow Waste
- Tested flow rate of up to 32 litres per minute
- 40% lighter than a high wall stone resin tray
- 25 year guarantee covering any manufacturing defects
Product Description
Low Profile shower trays are only 40mm high and they encompass all the benefits of a classic tray whilst providing a practical stylish choice for any installation.
Specification
| Brand | MX |
|---|---|
| Range | MX Elements |
| Tray Shape | Square Tray |
| Tray Type | Standard |
| Colour | White |
| Width | 760mm |
| Depth | 760mm |
| Height | 40mm |
| Download | Elements Shower Tray Installation Instructions.pdf |