MX Elements Shower Tray White 1400x900mm
RRP £318.92
inc. VAT £382.70
£318.92
inc. VAT £382.70
In Stock: 20
8 expected 27/05/2026
Code: FB02800
MPN Code: SSO
Select Size
Optional Extras
- Designed to fit a 90mm high-flow shower waste
- Tested flow rate of up to 32 litres per minute
- 40% lighter than a high wall stone resin tray
- 25 year guarantee covering any manufacturing defects
Product Description
Low Profile shower trays are only 40mm high and they encompass all the benefits of a classic tray whilst providing a practical stylish choice for any installation.
Specification
| Brand | MX |
|---|---|
| Range | MX Elements |
| Tray Shape | Rectangular Tray |
| Tray Type | Standard |
| Colour | White |
| Width | 1400mm |
| Depth | 900mm |
| Height | 40mm |
| Download | Elements Shower Tray Installation Instructions.pdf |