MX Elements Shower Tray White 2000x800mm
RRP £524.06
inc. VAT £628.87
£524.06
inc. VAT £628.87
In Stock: 6
Code: FB02838
MPN Code: XHV
Select Size
Optional Extras
- Designed to fit a 90mm high-flow shower waste
- Tested flow rate of up to 32 litres per minute
- 40% lighter than a high wall stone resin tray
- 25 year guarantee covering any manufacturing defects
Product Description
Low Profile shower trays are only 40mm high and they encompass all the benefits of a classic tray whilst providing a practical stylish choice for any installation.
Specification
| Brand | MX |
|---|---|
| Range | MX Elements |
| Tray Shape | Rectangular Tray |
| Tray Type | Standard |
| Colour | White |
| Width | 2000mm |
| Depth | 800mm |
| Height | 40mm |
| Download | Elements Shower Tray Installation Instructions.pdf |