Tavistock Portrait Double Door Bathroom Cabinet 800x700mm Gunmetal
- Featuring an innovative touch bar at the base of the cabinet, that with a double tap activates the Colour Changing Technology to change from warm to cool lighting
- An integrated heated demister pad for steamfree reflections
- Full flexibility of lighting with CCT and the ability to change the brightness of the perimeter lit cabinet
- Four adjustable smoked glass shelves with a dark grey Interior and mirrored sides
- Recessed or surface mounted installation options.
- Depth of cavity required 85mm
- 10 year guarantee
Our Portrait cabinet offers ample storage along with handy features to make it the perfect multitasking addition to your bathroom. Featuring both two-pin and USB charging sockets to keep your toothbrushes and shavers charged, whilst colour changing and dimmable LEDs allow you to create your perfect ambience. Lighting and demister controlled by a smart touch bar hidden under the cabinet
| Brand | Tavistock |
|---|---|
| Range | Portrait |
| Furniture Type | Mirror Cabinets |
| Colour | Gunmetal |
| Width | 800mm |
| Depth | 113mm |
| Height | 700mm |
| Download | Technical Data Sheet |