Trojan Cascade Single Ended Bath with 14 Jet Whirlpool System 1700x800mm
RRP £1581.67
inc. VAT £1898.00
£1581.67
inc. VAT £1898.00
Code: FB07049
- 14 Jet Whirlpool System - 3 jets at each side and 4 jets at each end
- 4mm Lucite Acrylic
- Factory fitted bath legs and waste fitting
- Trojan baths feature a 25 year guarantee and a 2 year guarantee on the whirlpool & spa systems
Product Description
The Cascade Single Ended Bath 1700 x 800 is the largest, deepest, and roomiest bath of its kind to date, providing an enormously delightful immersion and soak - to the point where you may find yourself taking more - and longer - baths than ever before.
Despite its size and depth (395mm, with a capacity of 240 litres of water at a time), the bath does not take up a lot of space in the bathroom, allowing plenty of room for a contemporary bathroom suite or other themed bathroom furniture. The glossy white bath, in fact, will complement a wide range of design styles, colours, and wood veneers. It'll also look great in a period or rural house setting.
Despite its size and depth (395mm, with a capacity of 240 litres of water at a time), the bath does not take up a lot of space in the bathroom, allowing plenty of room for a contemporary bathroom suite or other themed bathroom furniture. The glossy white bath, in fact, will complement a wide range of design styles, colours, and wood veneers. It'll also look great in a period or rural house setting.
Specification
| Brand | Trojan |
|---|---|
| Range | Cascade |
| Bath Type | Single Ended Bath |
| Length | 1700mm |
| Width | 800mm |
| Height | 550mm |
| Whirlpool System | 14 Jet Whirlpool |
| Bath Material | Standard Acrylic |
| Download | Whirlpool System Guide.pdf |