Trojan Granada II Single Ended Twingrip Bath with 8 Jet Whirlpool System 1700x700mm
RRP £1248.33
inc. VAT £1498.00
£1248.33
inc. VAT £1498.00
Code: FB07061
- 8 Jet Whirlpool System - 4 jets at each side of the bath
- 4mm Lucite Acrylic
- Factory fitted bath legs and waste fitting
- Trojan baths feature a 25 year guarantee and a 2 year guarantee on the whirlpool & spa systems
Product Description
This remarkable bath is not just a good size for both regular and large bathrooms, but it is also popular with the elderly and families with small children. This is because the grips on either side of the framework provide additional balance assistance to these potentially vulnerable groups. As a result, the Granada II Single Ended Bath 1700 x 700 with Grips is a popular solution for folks who have mobility or back issues.
Jets pressurise water into the bath, resulting in a variety of massages ranging from restful to sports hydro massage.
Jets pressurise water into the bath, resulting in a variety of massages ranging from restful to sports hydro massage.
Specification
| Brand | Trojan |
|---|---|
| Range | Granada II |
| Bath Type | Single Ended Bath |
| Length | 1700mm |
| Width | 700mm |
| Height | 550mm |
| Whirlpool System | 8 Jet Whirlpool |
| Bath Material | Standard Acrylic |
| Download | Whirlpool System Guide.pdf |